Anotace
V rámci webináře budeme na datech prezentovat rozsah problému sebepoškozování a sebevražedného jednání v populaci českých dospívajících. Podíváme se, jaké jsou známé rizikové a protektivní faktory sebepoškozování a sebevražedného jednání a jak je jejich znalost využívána v zahraničí v různých preventivních intervencích. Konečně se budeme věnovat varovným příznakům a způsobům, jak s žáky o problematice komunikovat, a roli učitele v této oblasti (jak pomoci, na koho se obrátit). Krátce se dotkneme i toho, jak nejlépe postupovat a na koho se obrátit, pokud si někdo z žáků vezme život.
Cílem webináře je, aby učitelé získali přehled o problematice sebepoškozování a sebevražedného jednání u dospívajících a aby si osvojili základní postupy, jak nejlépe jednat, pokud se s podobným případem sami setkají.
Po webináři bude následovat diskuse.
Alexandr Kasal výzkumník Národního ústavu duševního zdraví, člen pracovní skupiny výzkum a prevence sebevražd, koordinátor Národního akčního plánu prevence sebevražd. Ve své výzkumné práci se dlouhodobě orientuje na praktickou uplatnitelnost výstupů.
Laura Bechyňová výzkumnice Národního ústavu duševního zdraví, členka pracovní skupiny výzkum a prevence sebevražd a skupiny zaměřené na duševní zdraví dětí a dospívajících. Pracuje také jako psycholožka a terapeutka.